- Eνημερωτικές διαλέξεις του Τμήματος Τροχαίας Γρεβενών σε μαθητές των Κέντρων Δημιουργικής Απασχόλησης και Παιδικών Σταθμών για την Οδική Ασφάλεια
- Συνελήφθη 32χρονος ημεδαπός, για ανθρωποκτονία 30χρονου ημεδαπού στη Φλώρινα
- Αναλυτικά τα δρομολόγια των Κινητών Αστυνομικών Μονάδων για την επόμενη εβδομάδα (από 15-07-2024 έως 21-07-2024)
- Ποσότητες ναρκωτικών καταστράφηκαν σε υψικάμινο
Δημοπρατούνται πέντε νέα έργα του Δήμου Καστοριάς
Το «Πράσινο φως» για την κατασκευή πέντε ακόμη έργων του Δήμου Καστοριάς δόθηκε με τη δημοπράτησή τους από τις Τεχνικές Υπηρεσίες του Δήμου, προκειμένου να ξεκινήσει το επόμενο διάστημα η υλοποίησή τους από τους αναδόχους.
Πρόκειται για τα εξής έργα:
- Συντήρηση Αρχοντικού Χριστόπουλου
- Κυκλοφοριακή αναβάθμιση ισόπεδου κόμβου περιοχής ΟΤΕ και συμβαλλομένων οδών
- Ανακατασκευή παιδικής χαράς Μαυροχωρίου
- Αγροτική Οδοποιία Κεφαλαρίου
- Αγροτική Οδοποιία Καλοχωρίου – Τσάρτιστας
Η χρηματοδότηση των έργων, που έχουν συνολικό προϋπολογισμό 3.000.000 ευρώ, προέρχεται από το ΠΕΠ Δυτικής Μακεδονίας – Ευρωπαϊκή Ένωση (ΕΣΠΑ), το πρόγραμμα ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ και το Πρόγραμμα Αγροτικής Ανάπτυξης (ΕΣΠΑ).
«Αξιοποιώντας όλα τα χρηματοδοτικά εργαλεία που έχουμε στη διάθεσή μας, καταφέραμε να εντάξουμε όσο το δυνατόν περισσότερα έργα μπορούσαμε μέσα σε διάστημα τριών ετών. Κάποια από αυτά είναι στη φάση της ολοκλήρωσης πλέον, άλλα έχουν αρχίσει ήδη να υλοποιούνται ενώ τα υπόλοιπα δημοπρατούνται ώστε να αρχίσει άμεσα η κατασκευή τους.
Ευχαριστώ θερμά και πάλι όλες τις υπηρεσίες και τα στελέχη του Δήμου Καστοριάς που πραγματικά εργάστηκαν σκληρά για να έχουμε αυτό το αποτέλεσμα, το οποίο πλέον είναι ορατό», τόνισε ο Δήμαρχος Καστοριάς, Γιάννης Κορεντσίδης.
0 comments