Σε περιπέτειες ο Μακεδονικός – ηττήθηκε εντός έδρας από τον Κολοσσό

By on 16/02/2006

Σε περιπέτειες πλέον μπαίνει ο Μακεδονικός μετά την εντός έδρας ήττα του από τον Κολοσσό με 57-61.

Ο Μακεδονικός από νωρίς πήρε τα ηνία του αγώνα, χάρη στο δίδυμο των Χαραλαμπίδη και Πέτρουλα, προηγήθηκε στο τέταρτο λεπτό με 11-5 και λίγο αργότερα με 20-13, με τους δύο Έλληνες να έχουν από οχτώ πόντους έκαστος, ενώ τον πίνακα των σκόρερ συμπλήρωνε ο Έλντον Μπράουν. Ο Κολοσσός όμως σιγά σιγά μείωνε τη διαφορά, με αποτέλεσμα στο τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ να γίνει 23-18.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 37-38.

Ο Μακεδονικός αλλά και ο Κολοσσός έδωσαν ιδιαίτερη βαρύτητα στην άμυνα, κάτι που φάνηκε από το χαμηλό σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Αλλά τίποτα δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να προηγούνται προσωρινά με 47-45. Ο Βαγγέλης Καράμπουλας άρχισε να δίνει λύσεις πέρα από τους υπόλοιπους τρεις παίκτες του Μακεδονικού και έτσι οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 54-51 στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Στα τελευταία δέκα λεπτά για τους Ροδίτες μίλησαν οι Πανταζόπουλος και Τσιάκος που έδωσαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Ο Μακεδονικός από την άλλη δεν μπορούσε με τίποτα να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι, αφού συνολικά πέτυχε τρεις πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 37-38, 54-51, 57-61.

Διαιτητές: Κορομηλάς Κ.-Χατζής-Χουλιάρας

Οι συνθέσεις:

Μακεδονικός: Μπρέισι, Λι 5 (1), Χαραλαμπίδης 15 (1), Καράμπουλας 8, Τότσιος, Μπράουν 14, Συμεωνίδης 5, Καραποστόλου, Δαλιάρης, Πέτρουλας 10 (1)

Κολοσσός Ρόδου: Χάνσελ 4, Πανταζόπουλος 10 (2), Παπαδάτος 2, Πόλιακ 8, Παναγιωταράκος, Τόμιτς 2, Νάκιτς 11 (1), Σούλης, Μπράιαντ 14, Τσιάκος 10