Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Μακεδονικός

By on 12/02/2006

Πάλεψε αλλά δεν κατάφερε ο Μακεδονικός να φύγει νικητής στον εκτός έδρας αγώνα με τον Πανιώνιο, έχοντας τον νεοαποκτηθέντα, Πατρικ Λι στη σύνθεσή του. Το τελικό 76-74 φέρνει ένα αίσθημα πικρίας στον Μακεδονικό, που βλέπει για μια ακόμα φορά να φθάνει κοντά στην πηγή και να μην πίνει νερό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα με τον Πανιώνιο να διατηρεί ελαφρύ προβάδισμα. Το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 23-21, ενώ το ίδιο σκηνικό εκτυλίχθηκε μέχρι και τα μέσα του δεύτερου δεκάλεπτου (35-33). Ένα μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων, τους έβαλε μπροστά στο ημίχρονο με έξι πόντους (47-41).

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα και με το φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου ήταν μπροστά με 61-55. Κάπου εκεί, ο Μακεδονικός ξεκίνησε την αντεπίθεση και με κορυφαίος τους Χαραλαμπίδη και Λι (20 και 15 πόντους αντίστοιχα), κατάφερε να πάρει «κεφάλι» με 72-68 και να γίνει φαβορί για τη νίκη.
Δυστυχώς για τον Μακεδονικό, ο Πανιώνιος, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με ένα 5-0 προηγήθηκε με 73-72 και στη συνέχεια 75-74, ενώ ο Χάρβεϊ με μια βολή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, αφού πρώτα οι Χαραλαμπίδης και Λι δεν κατάφεραν να βρουν στόχο στις προσπάθειες τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 47-41, 61-55, 76-74
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κέκκελης 2, Πετρόπουλος 5, Βασιλόπουλος, Περπέρογλου, Εϊβερι 8 (1), Αγγελόπουλος 7, Ηλιάδης 15 (1), Οικονόμου 13, Μαρμαρινός 8, Χάρβεϊ 18, Κατζιούλις.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Μπρέισι 7 (1), Λι 15 (3), Χαραλαμπίδης 20 (2), Καράμπουλας 5, Τότσιος 7 (1), Μπράουν 11, Συμεωνίδης 2, Τζακόπουλος, Καραποστόλου, Δαλιάρης, Πέτρουλας 7.